Kolejny sukces Kancelarii w sprawie umowy ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wyrokiem z dnia 19 marca 2025 roku (I C 341/24) wydał korzystny dla naszego klienta wyrok ws. WIBOR-owej. Sąd oddalił powództwo kredytobiorcy, przychylając się do argumentacji przedstawionej przez Kancelarię w toku procesu.

Zdaniem Sądu klauzula zmiennego oprocentowania WIBOR jest głównym świadczeniem stron, sformułowanym transparentnie i jednoznacznie i w związku z tym nie można jej badać pod kątem abuzywności. Takie podejście pokazuje, że Sąd nie musi w ogóle analizować klauzuli WIBOR jako potencjalnie abuzywnej.

Sama klauzula zmiennego oprocentowania jest zgodna z prawem, sformułowana w sposób zrozumiały, a kredytobiorca mógł na każdym etapie relacji z Bankiem łatwo i samodzielnie zweryfikować sporne obecnie zapisy umowy.

Sąd zwrócił także uwagę na fakt, że w umowie został prawidłowo wskazany całkowity koszt kredytu, a zatem kredytobiorca wiedział, przynajmniej szacunkowo, jakiej wysokości odsetki będzie musiał zapłacić. Co więcej, nie bez znaczenia dla sądu orzekającego pozostaje fakt, iż wskaźnik WIBOR pozostaje pod nadzorem organów państwowych, a żaden organ nadzoru nigdy nie stwierdził manipulacji przedmiotowym wskaźnikiem.

Finalnie, Sąd zwrócił uwagę na fakt, że WIBOR jest ustalany przez podmiot niezależny od Banku, co oznacza, że pozwany Bank nie miał i nie ma wpływu na jego wysokość, a Powód faktu przeciwnego nie udowodnił.

Jest to kolejne korzystne rozstrzygnięcie dla reprezentowanych przez nas Banków w sprawach dotyczących kredytów złotowych.

Sprawę prowadzili r.pr. Ewa Bądkowska i adw. dr Maciej Wróbel.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod poniższym linkiem.

OTWÓRZ ARTYKUŁ W PDF
Link do artykułu