Prawomocne utrzymanie w mocy umowy kredytu indeksowanego walutą EURO

Zespół Kancelarii pragnie pochwalić się kolejnym korzystnym dla reprezentowanego przez nas Banku wyrokiem, tym razem wydanym na kanwie umowy kredytu powiązanego z walutą EURO.

Prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 21 marca 2025 roku, sygn. akt I ACa 3123/23, umowa kredytu hipotecznego indeksowanego walutą euro została utrzymana w mocy.

Sąd Apelacyjny oddalił w całości apelację kredytobiorcy od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2023 roku, sygn. akt XII C 776/22, oddalającego powództwo główne, jak i ewentualne. W toku omawianego postępowania, Powód powołując się na abuzywność postanowień umowy odnoszących się do stosowanych przez Bank mechanizmów indeksacji waluty kredytu żądał jej unieważnienia w całości, ewentualnie uznania spornych postanowień za abuzywne.

Również Sąd Apelacyjny podzielił argumentację Kancelarii o braku podstaw do uznania, iż w okolicznościach niniejszej sprawy umowa kredytu hipotecznego zawierała postanowienia abuzywne rażąco naruszające interesy konsumenta.

Sądy obu instancji prawidłowo oceniły, iż biorąc pod uwagę cały dotychczasowy okres kredytowania, liczony od grudnia 2000 r. kurs walut EUR/PLN co prawda ulegał zmianom (co jest faktem notoryjnym) jednakże zmiany te nie miały charakteru tak intensywnego jak
w przypadku kursu walut CHF/PLN, a ponadto w realiach niniejszej sprawy okazały się w pełni odpowiadać informacjom o ryzyku kredytowym udzielonym powodowi przy zawieraniu umowy.

Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę na zasadność argumentów Kancelarii, iż obecny poziom kursu walut EUR/PLN jest zbliżony do poziomu tego kursu z dnia dokonania przez Bank indeksacji kwoty kredytu, co pokazuje, iż biorąc pod uwagę cały dotychczasowy okres kredytowania ryzyko walutowe nie zmaterializowało się, a konstrukcja kredytu indeksowanego walutą EURO okazała się dla kredytobiorcy najtańszą z możliwych opcji pożyczenia kapitału niezbędnego do zakupu nieruchomości, znacznie tańszą niż kredyt złotowy bez mechanizmu indeksacji.

Sąd Apelacyjny popierając wywód Kancelarii odnoszący się do niskiego dla kredytobiorcy kosztu ocenianego kredytu wskazał, iż fakt ten wprost przeczy tezie pozwu
o ukształtowaniu umowy w sposób niekorzystny dla kredytobiorcy i rażąco naruszający jego interesy jako konsumenta.

Przedmiotowe postępowanie z ramienia Kancelarii prowadziły r.pr. Agnieszka Karpińska oraz apl. radc. Aneta Koperska. Gratulujemy!

Pełna treść artykułu dostępna jest pod poniższym linkiem.

OTWÓRZ ARTYKUŁ W PDF
Link do artykułu