Kolejna wygrana Kancelarii w sprawie WIBOR-owej

Z satysfakcją informujemy, iż w kolejnym postępowaniu sądowym prowadzonym przez Kancelarię Kubiak i Wspólnicy sp.k na rzecz spółki ING Bank Śląski S.A. przed Sądem Okręgowym w Katowicach pod sygn. akt II C 230/24, w dniu 28 czerwca 2024 r. zapadło korzystne dla reprezentowanego przez nas Banku orzeczenie w sprawie dotyczącej roszczeń kredytobiorców związanych z umową kredytu hipotecznego zawartego w walucie PLN z oprocentowanie zmiennym opartym o stawkę referencyjną WIBOR.

Sąd rozpoznający sprawę oddalił roszczenia kredytobiorców złotowych w całości. W przedmiotowej sprawie Powodowie domagali się wyeliminowania ze stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytowej stawki referencyjnej WIBOR i ustalenia oprocentowania kredytu wyłącznie w oparciu o stałą marżę Banku oraz zasądzenie na ich rzecz kwot pieniężnych tytułem zwrotu nadpłat dokonanych w związku z zastosowaniem przez Pozwanego rzekomo niedozwolonych postanowień umownych.

Uzasadniając ustnie motywy rozstrzygnięcia, Sąd wskazał m.in., że:
- w ocenie Sądu, kwestionowane przez Powoda postanowienia umowne regulujące zasady oprocentowania kredytu, na które składa się stała marża Banku oraz wartość wskaźnika referencyjnego WIBOR nie mają charakteru abuzywnego;
- ustalenie zmiennego oprocentowania w umowie kredytu zostało należycie uzgodnione z kredytobiorcom;
- umowa kredytowa zawiera prawidłową definicję wskaźnika referencyjnego WIBOR, jak i w sposób prawidłowy odsyła do źródeł podających jego historyczne poziomy, jak i dokumentacji prawnej dotyczącą zasad jego ustalania;
- ponadto – w ocenie Sądu – Bank w toku procesu kredytowego należycie spełnił ciążące na nim obowiązki informacyjne, w sposób szczegółowy, precyzyjny i kompleksowy informując kredytobiorców o ryzykach związanych ze stosowaniem zmiennej stopy procentowej. Zdaniem Sądu orzekającego w niniejszej sprawie nie sposób wyobrazić sobie możliwości podjęcia przez Bank jakiś dodatkowych (ponad przeprowadzone) działań, które mogłyby zapewnić kredytobiorcom jeszcze wyższy poziom świadomości co do ryzyka zmiennej stopy procentowej.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod poniższym linkiem.

OTWÓRZ ARTYKUŁ W PDF
Link do artykułu